top of page
 • Yazarın fotoğrafıYunus ERÇİKLİ

Twitter Blue Nedir? Nasıl Alınır?
Twitter Blue Türkiye'den nasıl alınır? Twitter Blue nasıl alınır? Twitter Blue nedir? Twitter'da mavi tik nasıl alınır? Twitter mavi tik herkes alabilir mi? Gibi sorularınız varsa bu makale tam size göre.

Elon Musk'ın Twitter’ı alması ile birlikte mevcut Twitter Blue sekmesinde birçok değişiklik yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Mavi tik olayını abonelik sistemine çeviren Elon, aylık bir ücret karşılığında onaylı hesap simgesini alabilme fırsatını tüm kullanıcılara sunuyor. Bununla birlikte artık tik renkleri de sadece maviyle kalmayıp altın ve gri renkli iki yeni simge daha eklendi.

Twitter Blue Nedir?

Twitter Blue, mevcut Twitter deneyimine ek olarak diğer kullanıcıların faydalanamayacağı bazı özellikleri tüm kullanıcılara sunan ücretli bir hizmettir. Böylece bu ücretli hizmete abone olarak diğer kullanıcılara açık olmayan bir takım ek özelliğe erişebilir ve bu özelliklerden faydalanabilirsiniz.


Twitter Blue Özellikleri Neler?

 • Tweet düzenleme

 • Tweet geri alma

 • Mavi tik ile onaylı hesap görünümü

 • Yer işareti klasörleri

 • Size özel uygulama simgeleri

 • Anasayfayı kişiselleştirme

 • Farklı Temalar

 • Popüler makaleler

 • Okuyucu


 1. Yer İşaretleri için Klasörler

Twitter, beğendiğiniz tweetleri kaydedebilmenizi ve sonrasında rahatça ulaşabilmenizi sağlayan Yer İşaretleri sekmesi ekledi. Pek çoğumuzun diğer sosyal medya uygulamalarında kullandığı bu standart özellik, tüm tweetleri aynı yerde saklamanızı sağlar ve bunlar içerisinde arama yapabilmenize olanak sunar.

Twitter Blue ile birlikte Yer İşaretleri alanında klasörler oluşturabilir ve istediğiniz tweetleri, oluşturduğunuz herhangi bir klasöre dahil edebilirsiniz. Her bir klasöre özel isimler verebilmenizin yanı sıra, her bir klasörün renkleri de farklıdır. Ayrıca tüm tweetleri bir arada görmek isterseniz, Tüm Yer İşaretleri sekmesini de kullanabilirsiniz.

 1. Tweetler için Geri Al Butonu

Twitter kullanıcılarının bildiği üzere, paylaşılan bir tweette yazım hatası görüldüğünde büyük bir talihsizlik oluşur. Blue abonesi değilseniz bu hatayı düzeltmenin tek yolu tweeti silmek ve yeniden yazıp tekrar paylaşmaktır. Öte yandan Twitter Blue’da yeni özellik olarak Geri Al butonu eklendi.

Aslında bu buton, bir noktada paylaşım öncesi ön izleme özelliği olarak tanımlanabilir. Böylece otuz saniyeye kadar belirlenmiş aralıklarla bir süre seçebilir ve tweet henüz paylaşılmadan önce gördüğünüz yazım yanlışlarını düzeltebilirsiniz.

Bunun haricinde tweet paylaşıldıktan sonra hem standart kullanıcılar için hem de Twitter blue kullanıcıları için yapılabilecek bir şey yoktur. Bu durum Twitter'daki bilgi güvenliğini korumak amacıyla uygulanmaktadır.

 1. Okuyucu Görünümü Modu

Tweet serilerinin bir makale gibi gözükmesi de artık mümkün.

Uzun ama dikkat çekici bir tweet serisine denk geldiğiniz takdirde eğer buradaki içeriği basit bir şekilde okumak istiyorsanız, Twitter Blue'da yer alan Okuyucu Görünümü Modu tam olarak bu istek üzerine eklenmiştir .

 1. Özelleştirilebilir Temalar ve Renkler

Twitter Blue aboneleri Twitter temasını ve temanın renklerini özelleştirebilir, Android ve iOS cihazlardaki uygulama simgelerini değiştirebilirler. Buna ek olarak Twitter blue kullanıcıları, daha hızlı yardım alabilecekleri özel müşteri desteği hizmetinden de faydalanabilirler.Twitter Blue for Business (Altın Tik Nedir?)

Twitter'da altın tikin farkı nedir? Twitter şirket hesabı nasıl yapılır?

Twitter Blue for Business abonesi olan şirketler, bu hesaba bağlı bir çok sayıdaki hesabı, işletmeyi veya markayı ana hesabına bağlayabilecek. Twitter for Business ile bağlı hesaplar mavi veya altın renkli onay işaretinin yanında bağlı olduğu ana şirket hesabının profil resminin küçük bir rozetine sahip olacak. Markalar artık Twitter’daki varlıklarını farklı kılmak için yuvarlak yerine kare profil resimlerine sahip olacak. Twitter Blue for Business simgesinin amacı işletmelerin kendi kuruluşları için Twitter’da bir “ağ” oluşturmalarını sağlamak. Böylece işletmeler liderliklerini, markalarını, çözüm ortaklarını, çalışanlarını veya ekiplerini ana hesaba bağlayabilir.

Twitter Gri Tik Nedir?

Gri doğrulama rozeti ise doğrulanmış hükümet hesaplarına veya hükümetler ile ilişkisi olan yetkili hesaplara verilmek üzere çıkarıldı. Twitter, önceki zamanlarda bu hesaplara mavi işaretin yanı sıra ek bir bilgilendirme metni sunuyordu. Yeni özellik ile gri tik ile kullanıcılar resmi bir hesap olduğunu doğrulayabilecek.

Twitter Blue Fiyatı Ne Kadar? Twitter Blue Nasıl Alınır?

Twitter Blue Yurt Dışı Fiyatı: PC: 8 Dolar - Mobil: 11 Dolar / Aylık

Twitter Blue Türkiye Fiyatı: 209 TL / Aylık

Twitter'ın yeni abonelik fiyatları dolar bazında ikiye ayrılıyor. Masaüstü satın alımlarda 8 dolar, mobil satın alımlarda ise 11 dolarlık olmak üzere ödemeler yapılması gerekiyor. Türkiye'de ise aylık ücretlendirme 110 TL olarak belirlenmiştir. Eğer bir sonraki ay ödeme yapılmazsa mavi tik profilden otomatik olarak kaldırılma şartı vardır.

Twitter Blue almak içinse seçenekler sekmesinden Twitter Blue sekmesine tıklayarak, ödeme yapıp adımları takip edebilirsiniz. Twitter Blue androide geldi mi? Twitter Blue Türkiye'ye gelmiş olsa da android kullanıcıları için henüz aktif durumda değil.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page