• Yunus ERÇİKLİ

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır


Haziran , 2019

Profesyonel bir kurumsal kimlikte aslına bakarsak bir fazla kuralın uygulanması gerekir. Kurumsal renklere bağlı kalmak, şirket veya markayı yansıtmak ve orantılı bir arma tasarımı yapmak şeklinde başlıklar ilk dikkat edilmesi gerekenlerdir.

Kurumsal bir tasarımın başlangıç noktası daima; Öncesinden doğru bir tespit, arkasından doğru renk seçimi, sonrasında arma tasarımı ve gerekli diğer tasarımlar olarak devam eder. Daha önce burada logolarda kullanılan renklerle ile alakalı bir yazı paylaşmıştık, dilerseniz göz gezdirebilirsiniz.

Markanın veya Şirketin Amacını Öğrenin.

İlk önceden ne iş yapılacağını iyi bilmeniz gerekiyor. Bu marka içecek veya yemek markası mı ? Yoksa şirket otomotiv veya internet dünyasına mı hizmet verecek? İnternet sektörü ise internet tasarım firması mi yoksa e-ticaret sitesi mi? E-ticaret sitesi ise hangi ürünleri satıcak bu şeklinde detay bilgilerini öğrenmelisiniz.

Ne kadar fazla ayrıntılı bilgiye sahip olursanız ortaya çıkan iş o kadar iyi olacaktır.

İlham Kaynağınız; Şirketin devam ettiği İş

Yapmış olduğunuz logonun güzelden öte başarıya ulaşmış olabilmesi için firmayı yansıtması gerekir. Bir inşaat firmasının logosunda ev ve yapı kullanımı veya BMW logosunda olduğu şeklinde mantıklı bir mana içermesi buna güzel bir örnektir.

Aşağıdaki örnekte video paylaşma uygulaması olan Kamcord’un logosunun tasarlanmadan önceki esinlenme görselleri yer ediniyor.


Guide Kullanması Önemli

Logoda hizalama çizgileri (guide) kullanması logonuzda orantıyı yakalayabilmeniz için önemli bir unsur, fontlar arasındaki boşluklar, kenarların birbirine olan uzaklıkları, eğer yuvarlatılmış kenarlar var ise bunların eşit değerlerde yuvarlatılması dikkat etmeniz gerek. Yine aynı halde logodaki font, çizilen amblemle birlikle ahenkli bulunmasına dikkat edilmeli.


Renklendirme ve Tatbik

Hazırlanan arma tasarımının arkasından kurumsal renklerde ve doğru renk tonlarını kullanarak renklendirilmeli. Umumi olarak logolarda fazla renk kullanmaktan kaçının derler fakat yeni trendlerle birlikte bu idrak yıkılmış şeklinde görünüyor. Yine de söylemiş olalım.

ve Doğal olarak ki Kurumsal Tasarım

Kurumsal kimlikte yaratıcılığınızı ön plana çıkartın. Hazırlanmış ve doğru renkler kullanılmış başarıya ulaşmış bir logoyu nereye koysanız güzel duracaktır.Anlatımda kullanılan kurumsal tasarım Kamcord‘a aittir. Kamcord mobil video kaydetme ve paylaşma programıdır.


https://tasarimciblogu.com

alıntıdır.


2 görüntüleme

© 2020 Design By Yunus ERÇİKLİ Proudly created with yunusercikli.com